GELENEĞİN BİRİKİMİNDEN YENİ BİR DÜŞÜNCENİN İNŞASINA...

2020-11-18 17:00:00İLEM 1. YAZI KAMPI

Akademik alandaki çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren İlmi Etüdler Derneği yazı -eser üretimine dair geniş yönlü bir etkinlik başlattı.

İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) bu yıl ilkini gerçekleştireceği “1. İLEM Yazı Kampı” 18 - 19 ve 20 Kasım’da başlıyor. Kayıtların 8 Kasım’a kadar devam edeceği kampta oturumlar moderatör eşliğinde ve söyleşi şeklide düzenlenecek. Sosyal medyada şimdiden büyük ilgi gören program, alanında uzman akademisyen ve yazarların katılımıyla online olarak düzenlenecek. Programda gerek akademik gerekse edebi anlamda eser üretmenin püf noktaları konuşulacak.

18 Kasım Çarşamba günü başlayacak programın ilk gün teması, “Yazıya Dair Tecrübeler” ile üç oturum şeklinde gerçekleştirilecek. İlk oturumda İsmail Kara, “Akademik Metin Kuru ve Sıkıcı Olmak Zorunda mı?” başlığıyla oturumda bulunacak. İlk günün ikinci oturumunda ise A. Ali Ural, “Hayal ve Gerçek Arasında Edebiyat” başlığıyla olacak. Üçüncü oturum ise “İz Bırakmak, İz Sürmek: Bir ‘Mâ-cerâ’ Olarak Yazı” başlığıyla İhsan Fazlıoğlu ile yapılacak.

Kampın ikinci günü "Yazma Uğraşı" temasıyla yine üç oturum şeklinde gerçekleştirilecek. İlk oturumda Ahmet Murat Özel, “Süreli Yazmak, Sürekli Yazmak” başlıklı oturumda bulunacak. İkinci oturumda “Niçin Bir Öykü Yazmak İsteriz?” başlığıyla Cihan Aktaş olacak. İkinci günün son oturumunda ise İbrahim Halil Üçer, “Bir Düşünme Yolu Olarak Yazı” başlığıyla katılımcılarla olacak.

Yazı Kampı’nın son günü iki akademisyen ile kapılarını kapatacak. “Nitelikli Yazmanın Yol Haritaları” temalı etkinlikte ilk oturumda Lütfi Sunar olacak. Sunar, “Fikri Hareketlilik, Etkileşim ve Süreklilik: Mesele, Soru ve Yazı” başlığıyla dersi yönetecek. Kampın son gününde ise Mustafa Özel bulunacak. Özel, “Roman Diliyle Hayat” başlıklı oturumla son oturumu gerçekleştirecek.